Was zanteresowało

sobota, 18 kwietnia 2015

Zapraszam do Krakowa cz. 5 - Videos

Ostatnio zakończyłam Trasę Królewską. Teraz odbijemy od centrum Krakowa o parę kilometrów. Z mojego domu jest ok 20 km.
Ostatnio byłam na wycieczce rowerowej z moimi dwiema ciotkami i młodszą kuzynką Wiktorią. Pojechałyśmy na kopiec Piłsudskiego.
Jest to najwyższy kopiec w Krakowie. Ma 35 metrów wysokości. W 1934 roku Związek Legionistów Polskich wyszedł z inicjatywą usypania kopca - pomnika walki narodu o niepodległość. Kopiec zaczęto sypać 6 sierpnia 1934 roku w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej Legionów.
Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiono kopiec nazwać jego imieniem. Sypanie zakończono 9 lipca 1937 roku. W kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na których walczyli Polacy. W 1941 roku generalny gubernator wydał rozkaz zniszczenia kopca, który nie został wykonany.
Po II wojnie światowej władzy starały się wymazać kopiec z krajobrazu miasta i ze świadomości krakowian. W 1953 roku usunięto ze szczytu kopca granitową płytę z wyrytym krzyżem legionistów. Zniszczono wtedy całe zbocze kopca.

W 1981 roku ruszyła akcja odnowy kopca. U jego podnóża spoczęła ziemia z pobojowisk II wojny światowej. Kopiec zaczęto nazywać Mogiłą Mogił.
Kopiec cały czas ulega zniszczeniom po wielkich ulewach, ale jest on zawsze odnawiany. Jest częścią naszej kultury i tradycji, a także wspaniałą atrakcją turystyczna. Widać z niego piękną panoramę Krakowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad...