Was zanteresowało

poniedziałek, 4 lutego 2013

Magia snówPowszechnie wiadomo, że mózg nigdy nie odpoczywa. Nawet w nocy, kiedy my śpimy on pracuje. Tworzy różne obrazy i sceny, które my nazywamy snami.

W różnych starożytnych kulturach wierzono, że można wyśnić przyszłość, czyli to co wyimaginował mózg mogło stać się naprawdę. Oczywiście nie było wtedy naukowych wyjaśnień, więc ludzie potrzebowali jakiejś stabilności i wymyślali różne interpretacje. W ten o to sposób powstały senniki. W Starożytnej Mezopotamii uważano, że bogowie po przez sny wskazywali ludziom ich przyszłość. W Starożytnym Egipcie wierzono, że bogowie kontaktowali się z faraonami i kapłanami, właśnie przez sny. Jeśli chodziło o zwykłych mieszczan to był ich własny los. Natomiast w Starożytnej Grecji wyrocznia w Delfach tworzyła swoje wizje i wróżby właśnie na podstawie snów.
Sny mają także znaczenie w dzisiejszych czasach. Dla niektórych ludzi to w pewien sposób sygnał ostrzegawczy, np. kiedy mojej babci śni się jej mama (Ś.P.) to wydarzy się coś złego.
Sny mogą mieć sens, albo nie. Dla mnie sny się liczą się tylko wtedy, kiedy śni mi się coś konkretnego. Wtedy zaglądam w sennik, ale niespecjalnie w to wierzę.
Kiedyś śniło mi się, że dostałam pieska i dałam mu na imię Figo. To jest jeden z tych fajniejszych snów, ale zdarzały się też koszmary, ale te akurat wolę zapominać. Zdarzyło mi się nawet lunatykować, kiedyś na wakacjach, sturlałam się z łóżka, złapałam koleżankę za nogi i z wielkim wytrzeszczem w oczach powiedziałam: "pomóżcie mi" :D Mojej innej koleżance też zdarzyło się porusza w trakcie snu: złapała misia, z którym spała za nogę, usiadła i powiedziała: "zaczekajcie" po czym położyła się z powrotem i spała dalej. Także to były całkiem zabawne wakacje :D
Świadomy sen też mi się zdarzył i mimo, że to jest bardzo żadko występujące zjawisko mnie dość często spotykało. Wiedziałam, że śnię i mogłam robić w nim co tylko chciałam.
Według mnie sny są czymś wspaniałym, ucieczką z rzeczywistości. Każdemu czasem jest potrzebna taka ucieczka.

A wam, co się śmiesznego śniło? ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad...